Jedną z najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia jest konieczność zmiany pieluszki. Jest to bardzo istotny i regularnie wykonywany zabieg pielęgnacyjny, który musi przebiegać według określonego porządku. W jaki sposób należy to robić? Jakie akcesoria do przewijania warto kupić jeszcze przed narodzinami pociechy?

Akcesoria do przewijania – które kupić?

Zanim przystąpimy do zmiany pieluszki, należy przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria, które ułatwią nam ten proces. Oczywiście najwygodniejsze jest przewijanie dziecka na przewijaku i warto mieć w domu taki gadżet, jednak jeśli akurat nie mamy go pod ręką, możemy wykorzystać dowolną płaską powierzchnię, taką jak łóżko, kanapa, siedzenie w samochodzie lub stół. Najważniejsze jest to, by uprzednio rozłożyć na nim specjalny kocyk, ręcznik lub tetrową pieluchę. W pogotowiu należy mieć także zapas świeżych pieluszek, nawilżane chusteczki lub waciki, miseczkę z letnią wodą, oliwkę oraz krem przeciwko odparzeniom.

Jak przewijać dziecko?

Przewijanie niemowlaka rozpoczynamy od powolnego i delikatnego rozpięcia pieluchy. Następnie myjemy pupę dziecka za pomocą chusteczek nawilżających. Pod żadnym pozorem nie można ciągnąć go za nóżki i ich prostować. Kolejnym krokiem jest posmarowanie skóry oliwką i kremem na odparzenia. W tym momencie można pozwolić dziecku na pomachanie nóżkami i nie spieszyć się z założeniem ubrania, by kosmetyki nieco wyschły. Następnie wkładamy pieluchę i ubieramy pociechę.

W warunkach domowych warto nabyć produkt z szerokiej oferty przewijaków piankowych z prześcieradłem. Posiadają one dodatkowo specjalnie uformowane krawędzie, dzięki czemu przewijanie jest bezpieczniejsze. Przewijaki zobaczysz tutaj.

Przewijak wodoodporny Done by deer Sea

Przewijanie dziecka w miejscu publicznym

Zmiana pieluszki jest czynnością intymną, której nie należy wykonywać w towarzystwie innych osób. Szczególnie tyczy się to restauracji, kawiarni i tym podobnych lokali – być może rodzice są przyzwyczajeni do towarzyszących temu zabiegowi widoków i zapachów, jednak z całą pewnością nie powinni zmuszać do nich innych, zwłaszcza w trakcie konsumpcji. Pamiętajmy także o prawie do intymności naszego dziecka! Optymalnym miejscem do tego zabiegu jest oczywiście toaleta, najlepiej wyposażona w przewijak. Nie zawsze jednak możemy go w niej znaleźć, więc warto zawsze mieć przy sobie ceratkę, zapas pieluszek, worek na zużyte pieluchy, krem, nawilżane chusteczki, mała butelkę wody, krem na odparzenia oraz żel antybakteryjny do oczyszczenia dłoni rodzica.

Popularnym produktem jest podręczny przewijak Lassig Blobs Forest – lekki, rozkładany, dzięki czemu weźmiesz go wszędzie.

Przewijak podręczny Lassig Blobs Forest