Właśnie jestem w trakcie „aranżacji” pokoju mojego syna- w tym roku pójdzie do pierwszej klasy- a co za tym idzie – potrzebuję kupić krzesełko i biurko – tylko jakie? Przeszukałam cały internet, który miał być moim „doradcą”, i tak jak się spodziewałam jest on przesycony różnorodnymi informacjami, jak powinno aranżować się pokoje dziecięce. Zwróciłam uwagę na meble rosnące z dzieckiem i zaraz Wam napiszę dlaczego.

Biurko regulowane i krzesło dla dziecka – dlaczego warto, żeby rosły z dzieckiem?

Wszyscy wiemy jak szybko rosną dzieciaki, co sprawia, że co kilka lat należałoby wymienić meble, żeby odpowiadały ich poziomowi rozwoju. Oznacza to, że biurko i krzesełko powinny być dostosowane do takich (szybko zmieniających się) parametrów ciała dziecka jak wzrost, długość kręgosłupa, nóg. Dzięki temu zapewnimy dziecku zdrowe i komfortowe warunki do zabawy i nauki. Również zredukujemy ryzyko pojawienia się w przyszłości wad postawy. Dziecko do osiągnięcia wieku szkolnego rośnie nawet po 10 cm rocznie (poza pierwszym rokiem), później wzrost spowalnia, ale nadal jest szybki. Gdyby chcieć nadążyć z wymianą mebli to w zasadzie co 2 lata byłaby ona konieczna. Każdy rodzic zadaje sobie pytanie jak zapewnić dziecku zdrowe warunki jednocześnie nie rujnując własnego budżetu.

Znalazłam rozwiązanie tego problemu w postaci popularnych w zachodniej Europie oraz zyskujących coraz większą popularność w Polsce produktów typu meble rosnące z dzieckiem. Meble rosnące razem z dzieckiem to meble, które posiadają rozwiązania umożliwiające dopasowanie do wzrostu dziecka. Nawiązałam kontakt z kilkoma sklepami internetowymi, dzięki czemu mogłam wybrać zarówno bezpieczny i wiarygodny sklep jak i poznać decydujące dla zakupu cechy mebli rosnących razem z dzieckiem


Skontaktowałam się z kilkoma sklepami internetowymi, oferującym ergonomiczne wyposażenie, które według sloganu sklepu ma umożliwić stworzenie zdrowego i komfortowego miejsca pracy i nauki dla osób dorosłych oraz dzieci.
Uzyskałam kilka ważnych informacji, czym powinnam kierować się przy wyborze mebli rosnących razem z dzieckiem.

Biurko regulowane dla dziecka

W przypadku biurek ergonomicznych dla dzieci posiadają one możliwość dostosowania wysokości blatu, dzięki czemu biurko regulowane dla dziecka to będzie równie idealne dla dziecka jak i nastolatka. Na boku biurek znajduje się podziałka wskazująca jaką wysokość powinno mieć biurko w stosunku do wzrostu dziecka. Dodatkowo biurka mają opcję pochylenia środkowej części biurka, podkładkę pod nadgarstek (przydatną np. podczas rysowania), czy też poręczną szufladę na przybory szkolne.

Krzesło do biurka dla dziecka

Niezbędnym dodatkiem do biurka dla dzieci jest krzesło do biurka dla dziecka, oczywiście rosnące razem z dzieckiem. Ergonomiczne krzesełka dla dzieci powinny mieć możliwość podnoszenia i rozsuwania siedziska, podnoszenia oparcia, czy też podnoszenia podłokietników (jeśli są w nie wyposażone). Dodatkowo ważne jest by zarówno siedzisko jak i oparcie krzesełka było odpowiednio wyprofilowane, co zapewni podparcie dla miednicy i nóg dziecka ( w tym brak punktowego ucisku na uda, co zaburza krążenie krwi w nogach) oraz naturalne wsparcie krzywizny kręgosłupa .
Zarówno biurka jak i krzesła ergonomiczne są idealne dla dzieci od 4 roku życia aż do dorosłości.
Wiadomo, że w internecie na zdjęciach wszystko wygląda pięknie, także wybrałam się w poszukiwaniu mebli „na żywo”, testowałam, dotykałam z paru firm w/w biurek i krzesełek. Finalnie mój wybór padł na niemiecką markę Mayer, bo krzesełka i biurka dla dzieci są jakości porównywalnej ze znacznie droższymi konkurentami, co potwierdza też producent oferując 5 lat gwarancji☺

Podsumowanie

Jeśli chodzi o cenę to cóż – meble rosnące z dzieckiem to odczuwalny wydatek, ale warto podkreślić dwie kwestie. Po pierwsze zapewniamy dziecku zdrowe warunki pracy i zabawy (zobacz zabawki edukacyjne), redukując ryzyko wad postawy w przyszłości. Po drugie te mebelki są na lata, więc należy to traktować jako długoletnią inwestycję – nawet do 20 roku życia☺ jak to zawsze mówiła moja Mama – na zdrowiu nie warto oszczędzać ☺