Książeczki sensoryczne – jak wspierają rozwój dziecka? Jakie typy książeczek są odpowiednie dla niemowląt a jakie dla starszych dzieci? Zobacz więcej!

Trudno wyobrazić sobie poznawanie świata bez książek. Wśród nich wyjątkowym produktem są książeczki sensoryczne. Jest to nie tylko świetny sposób na zajęcie malucha, ale także forma wsparcia jego rozwoju, gdyż stymuluje większość zmysłów.

Występuje pod wieloma nazwami, jako książeczka manipulacyjna, książeczki kontrastowe czy też cicha książka. Niezależnie od tego, jest to pomoc dydaktyczna, którą powinno mieć każde dziecko. Dlaczego książeczki sensoryczne dla niemowląt cieszą się tak dużą popularnością?

Przegląd ulubionych książeczek sensorycznych

Książeczka sensoryczna LILLIPUTIENS PRZYTULANKA SARENKA STELLA

LILLIPUTIENS KSIĄŻECZKA PRZYTULANKA SARENKA STELLA

Książeczka sensoryczna JOLLY BABY Z OKIENKAMI ANIMAL ZOO CLOTH BOOK

JOLLY BABY KSIĄŻECZKA Z OKIENKAMI ANIMAL ZOO CLOTH BOOK

Książeczka sensoryczna WEE GALLERY MIĘKKA SWING SLOW

WEE GALLERY KSIĄŻECZKA MIĘKKA SWING SLOW

Książeczka sensoryczna JELLYCAT Z OGONKAMI OGRÓD

JELLYCAT KSIĄŻECZKA Z OGONKAMI OGRÓD

Książeczki sensoryczne dla niemowląt mają tę zaletę w porównaniu do innych zabawek, że nie przebodźcowują dziecka. Zbyt intensywna stymulacja dźwiękami i światłami może wpływać negatywnie na samopoczucie malucha, a także jego sen. Dlatego też rolą rodzica już od pierwszych dni życia dziecka jest rozważne wybieranie zabawek.

Zobacz całą naszą kolekcję: książeczki sensoryczne dla dzieci

Książeczki dla dzieci

Książeczka dla dziecka HARPERKIDS PIERWSZE SŁOWA RODZINA 

HARPERKIDS DZIEŃ DOBRY, PINGWINKU! 

Książeczka dla dziecka HARPERKIDS DZIEŃ DOBRY, KRÓLICZKU! 

HARPERKIDS SMACZNEGO, ŻYRAFIĄTKO! 

Ważne zalety książeczek dla niemowląt

Książeczki kontrastowe dla niemowlaka – Początkowo najlepiej sprawdzą się książeczki kontrastowe. Przygotowane zazwyczaj 

Książeczki dźwiękoweNa późniejszym etapie można wprowadzić książeczki z elementami dźwiękowymi. Przewracanie stron, które szeleszczą albo wydają odgłosy zwierząt to dla dzieci duża nowość. To mogą być książeczki sensoryczne dla niemowlaka w wieku 6m+. Książeczki interaktywneKolejnym krokiem są książeczki sensoryczne dla rocznego dziecka, czyli takie, które oferują różne proste zadania do wykonania.

Różne faktury i materiały książeczek

Książeczki manipulacyjne mają tę przewagę nad tradycyjnymi, papierowymi produktami, że wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nich jest inny w dotyku, co uczy dziecko rozpoznawania faktur.

Niewielkie dzwoneczki czy szeleszczące elementy pobudzają z kolei słuch dziecka. Ciekawym urozmaiceniem są rzepy czy też guziki, które stanowią dla malucha nie lada wyzwanie. To także bardzo dobry trening malutkich rączek, które uczą się, jak działają różnego rodzaju zamki i przypinki. Co ciekawe, książeczki sensoryczna mogą także pozytywnie wpływać na rozwój mowy. Wystarczy rozmawiać z dzieckiem o tym, z czego wykonane są poszczególne strony, co przedstawiają, ale także jakie odczucia wywołują. W ten sposób maluch rozwija się poznawczo i uczy się, jak może opisać to, co widzi. Takie wspólne czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka.

BALIZBAZOO KSIĄŻECZKA KONTRASTOWA HARMONIJKA ZWIERZAKI

Książeczka sensoryczna TAF TOYS GDZIE JEST JOEY

TAF TOYS KSIĄŻECZKA GDZIE JEST JOEY

CZUCZU STARTER MALUCHA KSIĄŻECZKI KONTRASTOWE

Książeczki z ruchomymi elementami

HARPERKIDS KSIĄŻKA DLA DZIECI PSZCZOŁA POKOCHAJ NATURĘ

HARPERKIDS KSIĄŻKA DLA DZIECI MOTYL POKOCHAJ NATURĘ

Książeczka sensoryczna to świetny wybór, który pozwala wspierać rozwój sensoryczny malucha w warunkach domowych.

Taka książeczka to świetny towarzysz spacerów. Jeśli Twoje dziecko szybko nudzi się w wózku, sięgnij po nią, a przekonasz się, że zajmie malucha na dłużej. Oglądanie kolorowych obrazków i poznawanie nowych dźwięków to dla najmłodszych przygoda pełna niespodzianek. Jest to także idealny sposób na to, aby poprzez zabawę poznać nowe kolory czy kształty.

Książeczki sensoryczne dla dzieci to nie tylko zabawki, ale też wspaniałe narzędzia wspomagające rozwój.

Pełną ofertę książeczek sensorycznych oraz wielu innych zabawek znajdziesz u partnera artykułu 4kidspoint.pl