Jeśli cofniemy się w przeszłość dziesięć, sto czy tysiąc lat to w pokoju dziecinnym znajdziemy na pewno jedną, wspólną cechę – drewniane zabawki. Maluchy bawią się nimi od niepamiętnych czasów i chociaż obecnie mamy erę technologiczną, to przecież nadal znajdują swoje miejsce, tak w sercu jak i pokoju naszych pociech. Mimo faktu, że siłą rzeczy są raczej nieskomplikowane, to i tak należą do najbardziej ulubionych zabawek. Zasługa w tym na pewno ich ponadczasowej formy. Wielokrotnie wytwarzane dziś drewniane zabawki dla dziewczynek przypominają te, którymi bawiły się ich mamy i babcie.

To też na pewno jest powodem, dla którego są kupowane jako prezent – nuta nostalgii drzemie w każdym z nas. I bez względu na wiek, starsi, młodsi i dorośli chętnie sięgamy chociażby po drewniane klocki. Ba, to właśnie zabawki drewniane są chyba najczęściej przekazywane młodszemu rodzeństwu, bo ich trwałość i wytrzymałość opiera się dziecięcej żywiołowości.

Nie sposób przecenić tego materiału. Drewno już od pierwszego dotknięcia czaruje swoją naturalnością, fakturą, wręcz ciepłem, którego nie znajdziemy w nowoczesnych tworzywach. Estetyką zresztą wcale nie muszą im ustępować. producenci używają całej palety bezpiecznych, ekologicznych farb, dzięki którym nawet najprostsze drewniane klocki potrafią stać się pełnymi kolorów domkami, zamkami czy pojazdami. Dzięki temu są nie tylko przyjazne, ale i bezpieczne.

To prawda, że drewniane zabawki dla dzieci nie są już tak popularne jak kiedyś. Ciężko przecież odmówić maluchowi tych najnowszych, także przecież wartościowych, rozwiązań – elektronicznych, skomputeryzowanych, mówiących i świecących. Jednak każdy szanujący się sklep z zabawkami ma w swojej ofercie coś z drewna. Tym bardziej, że sami dorośli znowu coraz chętniej kupują produkty naturalne. Prostota, charakterystyczna dla stylu skandynawskiego, skłonić może by wybierając zabawki dla chłopca sięgnąć po drewniany zamek. Szukając zaś podarunku dla córki wybrać ten, który wytworzono z drewna pozyskanego z lasów o zrównoważonym rozwoju.  W ten sposób takie zabawki edukacyjne są nie tylko dla dzieci – dorosłym też pomagają rozwijać świadomość ekologiczną.

A co my mam dla Was? Oto propozycje, bazujące min. na waszych wyborach zakupowych:

Kolorowa 12-elementowa tęcza Grimm’s

Kolorowa 12-elementowa tęcza Grimm's

Nie będzie zaskoczeniem, że firma Grimm’s, tak jak słynni bracia bajkopisarze, wywodzi się z Niemiec. Znajdziecie więc tu słynną niemiecką jakość, części składowe są świetnie zrobione, kolorowe, o zachowanej i widocznej fakturze. Nie są zresztą lakierowane, a jedynie olejowane – czuć więc pod palcami tą niepodrabianą naturalność. I jest ich dużo, naprawdę dużo. To prawda, że mają minimalistyczną formę, przecież to po prostu łuki tęczy. Jednak okazuje się, że można z nich swobodnie budować dziesiątki najprzeróżniejszych konstrukcji. Nie tylko pysznie się bawiąc, ale także ucząc zachowania równowagi, cierpliwości i kreatywności. Doskonały przykład, że drewniane zabawki dla dzieci nie muszą być skomplikowane, by dać im masę przyjemności. Zdradzimy zresztą, że dorosłych wciągają równie skutecznie.

Olbrzymia drewniana kostka edukacyjna – Zany Zoo – wersja bez literek B.Toys
Ta kostka nazywa się „olbrzymią” nie bez powodu. Jest bowiem solidnych rozmiarów – sięga niemal pół metra wysokości. Ale co ważniejsze jest też bardzo rozbudowana. Owszem, idzie za tym niezbyt niska cena. Jednak łączy w sobie zabawki edukacyjne różnego rodzaju – maluszek będzie uczył się kolorów, nazw zwierząt, obracał kostki, przesuwał paciorki po labiryncie. Jest to kostka bardzo stymulująca rozwój manualny i wzrokowy. Potrafi też zająć dziecko na bardzo długo, bo z każdej strony kostki otrzymuje ono inną propozycję do zabawy. Rozbudowana, kolorowa, mocno rozwojowa propozycja. W wersji „bez literek” obrazki nie mają przyporządkowanych liter pochodzących od nazw angielskich, co zwalnia rodziców z tłumaczenia, dlaczego F to Lis.

Olbrzymia drewniana kostka edukacyjna - Zany Zoo B.Toys

Klocki–Kamieniczka Mięta Little Dutch

Klocki–Kamieniczka Mięta Little Dutch

Te drewniane klocki przenoszą nas w świat holenderskich kamieniczek. A z maluszka czynią budowniczego, który nawlekając kolejne piętra tworzy własne budynki. Pobudza to umiejętności kreatywne, uczy koncentracji, rozwija małą motorykę. I bezapelacyjnie bawi.

Z uwagi na neutralną kolorystykę nie ma znaczenia czy dokonamy zakupu tej zabawki dla chłopca czy dziewczynki. Oboje dadzą się oczarować spokojnym, pastelowym barwom.

Przebijanka Różowy Little Dutch
Zabawki drewniane w większości są z konieczności proste. Ta zaś należy do wyjątkowo nieskomplikowanych. A jednak mało który dorosły jest w stanie uwierzyć jak długo i radośnie dziecko potrafi się nią bawić. Idea jest przecież prosta jako konstrukcja młotka. Tenże bowiem należy wziąć w rączkę, kołek wbić do dziury, powtórzyć z kolejnym… A uporawszy się ze wszystkimi przebijankę odwrócić i zacząć od początku. Prosta, raczej nie finezyjna, zabawa, która jednakże bardzo skutecznie wciąga dzieci. Mocno też stymuluje rozwój motoryki i koordynację oko – ręka. Neutralne kolory pozwalają na polecenie zabawki dla dziewczynek i chłopców już od pierwszego roku życia.

Przebijanka Różowy Little Dutch

Drewniane Owoce do Krojenia Melissa & Doug

Taca – skrzyneczka, wypełniona owocami. W takich przykładach drewniane zabawki spisują się doskonale, najbliżej im przecież do natury. Połączone rzepaki cząstki owoców można „przecinać” za pomocą drewnianego nożyka. Dla najmniejszych będzie to nauka koordynacji ruchowej, dla trochę starszych lekcja, jak posługiwać się prawdziwym nożem. A niezależnie od wieku przydadzą się podczas zabawy w sklep, piknik, gotowanie czy karmienie rodziców. Solidne wykonanie pozwoli im bez problemu przetrwać wszystkie te fazy.

Drewniane owoce Melissa and Doug

Drewniany tort urodzinowy do krojenia Little Dutch

Czy sklep z zabawkami to na pewno dobre miejsce, by nabyć tort urodzinowy? Oczywiście! Pod warunkiem, że będzie on drewniany. Zapakowany jest w estetyczną skrzyneczkę, dzięki której elementy nie pogubią się. W zestawie znajdziemy 5 świeczek, 3 kuleczek bitej śmietany, 1 szt. dekoracji czekoladowej, 4 owoce, łopatkę do nakładani. Wszystkie elementy spinane są rzepami, można więc swobodnie komponować tort i nieść bez ryzyka, że świeczki czy czekoladowe cukierki z niego pospadają. Do „cięcia” i podawania służy łopatka. Ta kolorowa zabawka spisuje się świetnie podczas wyprawiania urodzin „na niby” i daje dzieciom naprawdę masę radości. Tematy kuchenne kojarzy się bardziej jako zabawki dla dziewczynek. Faktycznie potrafią one poświęcić dużo czasu na kompozycję tortu idealnego. Kawałek mogą dostać też rodzice, o ile oczywiście będą grzeczni.

Drewniany tort urodzinowy do krojenia Little Dutch

Drewniany pastelowy garaż Little Dutch

Garaż to z kolei klasyczny przykład zabawki dla chłopca, tutaj w wersji potrafiącej wytrzymać zapędy nawet bardzo żywiołowych maluchów. Bez wątpienia właśnie drewniane zabawki z ich solidnością sprawdzą się doskonale przy parkowaniu, ściganiu, zjeżdżaniu. Garaż jest duży, w delikatnie pastelowych kolorach charakterystycznych dla Little Dutch. Wyposażony w podnośnik, z czytelnie i estetycznie rozrysowanymi miejscami parkingowymi, lądowisko dla helikoptera i dystrybutorem paliwa. Na ładnych parę lat może zagościć w pokoju dziecięcym, skutecznie zajmując i bawiąc dziecko.

Drewniany pastelowy garaż Little Dutch

Drewniany but do nauki sznurowania Melissa&Doug

Samodzielne wiązanie butów to jeden z wyznaczników dojrzałości dziecka. I to wcale nie takich prostych do osiągnięcia, nawet na etapie szkoły podstawowej niejedno dziecko ma z tym problem. By pomóc maluchowi, warto sięgnąć po zabawki edukacyjne – znany sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym. W tym przypadku do dyspozycji mamy duży but z wyraźnie zaznaczonymi dziurkami. Przewlekanie sznurowadeł bardzo dobrze uczy cierpliwości i koordynacji ruchowej. W ten sposób wykorzystując drewniane zabawki dla dzieci pozwalamy nabyć im większej „dorosłości” i sprawić, by w przedszkolnej czy szkolnej szatni radziło sobie z butami bez problemu. A dla małego dziecka świadomość własnych umiejętności to niesłychanie ważna sprawa.

But drewniany do nauki sznurowania Melissa and Doug 4kidspoint.pl.jpg

Drewniany Tamburyn Janod

Od najdawniejszych czasów instrumenty muzyczne wykonywane są z drewna.  . Wyraziste w kolorze, bajkowe w formie, przyciągające oko i zachęcające do zabawy. Świetnie nadają się więc do stawiania pierwszych kroków w świecie muzyki.

Drewniany Tamburyn Janod

Djeco Zestaw biżuterii drewnianej Jelonek

Prezentując zabawki drewniane nie mogliśmy zapomnieć o koralikach. Tworzenie własnej biżuterii to zajęcie lubiane przez dziewczynki już od najmłodszych lat. Tutaj zaś dostajemy zestaw koralików o różnych kształtach, kolorach, zdobieniach, z których powstaną śliczne bransoletki, wisiorki czy naszyjniki. Zestaw zawiera: naszyjnik, bransoletkę,pierścionek,
po 2 gumki i spinki. Traktować możne je jako sposób na stymulowanie rozwoju manualnego – bo operowanie sznureczkami i koralikami wymaga i cierpliwości i  dokładności. Wymaga też bez wątpienia kreatywności i pewnej dozy wyobraźni. Ale nade wszystko pozwala dziecku wyrazić siebie i swoje preferencje. Żadna biżuteria nie będzie dla niego tak ważna, jak ta, którą tworzyło własnymi rękami bądź w czasie wspólnej zabawy z rodzicami.

Djeco Zestaw biżuterii drewnianej Jelonek